RESULTS 2014

 
 

Výsledky / Results

Hlavná cena / The Main prize

Doniec Mateusz      PL

Results from Friday 2nd of May 2014

Prize Ensamble name Ensembe members Country
       
  chamber play • 1st category    
1st prize String Duet Gronet Klara, Błaszczak Mateusz Poland
2nd prize Violin Duet "Cantabile" Toporkiewicz Anna, Chowaniec Aleksandra Poland
3rd prize Violin Duet Dydel Hubert, Liley Adam Poland
3rd prize Cello Duet Miklós Králik, Szelevényi Oszkar Hungary
4th prize Violin Duet Posmyk Jakub, Posmyk Marta Poland
Honorable
mention
String Duet Allan-Chapkovski Samuel,
Allan-Chapkovski Daniel
Ireland
       
  chamber play • 2nd category    
1st prize String Duet Lytvynenko Viktoriya, Senkiv Robert Ukraine
3rd prize Cello Duet Jarząbek Magdalena, Bryniczka Katarzyna Poland
3rd prize String Duet Pawełczyk Patrycja, Bartkowska Dominika Poland
3rd prize String Duet Podgórska Ewa, Jacek Podgórski Poland
       
  chamber play • 3rd category    
1st prize Violin Quartet Ingielewicz Antoni, Dettlaff Marta,
Suska Adam, Dettlaff Wiktoria
Poland
1st prize String Quartet Kalinowska Gabriela, Madeja Sara,
Urbanowicz Borys, Meiser Oliwia
Poland
3rd prize String Quartet Stabrawa Weronika, Wyka Weronika,
Korczyńska Maria, Jasiński Samuel
Poland
4th prize String Quartet Suchecka Monika, Sanecka Barbara,
Szymocha Aleksandra, Bubel Kinga
Poland
5th prize Four-Tissimo Cello Quartett Bucella Lilla, Miklós Králik,
Rátkay Áron, Szelevényi Oszkar 
Hungary
Honorable
mention
Violin Quartet Głowińska Lena, Narkiewicz Magda,
Rudel Zofia, Komorowska Kaja
Poland

 

Prize Name Country
     
  cello  • 1st category  
1st prize Cibulová Iveta Slovakia
1st prize Kacprzak Katarzyna Poland
Honorable mention Rátkay Fanni Hungary
Honorable mention Sasuła Klaudia Poland
Honorable mention Sidaruk Sofia Belarus
     
  cello  • 2nd  category  
1st prize Horvatić Lana - Lucija Croatia
1st prize Izumi Hagiwara Hungary
2nd prize Bachmińska Zuzanna Poland
2nd prize Gráf Jakub United Kingdom
4th prize Rátkay Áron Hungary
5th prize Lesan Rebekah Slovakia
6th prize Starczewska Julia Agata Czech Republic
Honorable mention Allan-Chapkovski Daniel Ireland
Honorable mention Bucella Lilla Hungary
     
  violin  • 1st category  
1st prize List Darya Austria
2nd prize Luts Bohdan Ukraine
2nd prize Pozorska Hanna Poland
3rd prize Stöger Alexandra Austria
3rd prize Veér Lili Hungary
4th prize Górny Mikołaj Poland
4th prize Löffler Kaja Sayen Austria
5th prize Liley Adam Poland
5th prize Olesik Zofia Poland
6th prize Dydel Hubert Poland
6th prize Kościelska Laura Poland
6th prize Nemcová Monika Slovakia
6th prize Wiedrycka Natalia Poland
Honorable mention Bachynska Olena Ukraine
Honorable mention Ciniewska Maria Poland
Honorable mention Fudali Aleksandra Poland
Honorable mention Handšuch Jonáš Czech Republic
Honorable mention Hrazdira Laetizia Austria
Honorable mention Posmyk  Jakub Poland
Honorable mention Wisłocka Emilia Poland

 

Special Prize Country Name
The Prize for the Best Teacher Austria Nicolas Koeckert
The Prize for the Best Teacher Slovakia Magdaléna Milčíková
The Prize for the Best Teacher Poland Arkadiusz Dobrowolski
The Prize for the Best Teacher Croatia Dobrila Berković - Magdalenić
The Prize for the Best Teacher Hungary István Major
The Prize for the Best Teacher Ukraine Hunevych Marta
The Prize for the Best Teacher Poland Anna Podhajska
The Prize for the Best Teacher Poland Joanna Cogiel
The Prize for the Best Teacher Poland Magdalena Szczepanowska
The Prize for the Best Teacher Ukraine Dmitro Komonko
The Prize for the Best Accompanist Hungary Rita Kertész
The Prize for the Best Accompanist Czech Republic Věra Langerová
The Prize of Mikuláš Zmeškal Poland Ingielewicz Antoni, Dettlaff Marta,
Suska Adam, Dettlaff Wiktoria
The Prize for performance of work
by the 20th and 21st century composer
Poland Kalinowska Gabriela, Madeja Sara,
Urbanowicz Borys, Meiser Oliwia
 

Results from Sunday 4th of May 2014

Prize Name Country
     
  violin  • 2nd  category  
1st prize Pustuła  Alicja Poland
2nd prize Weiss Weronika Poland
3rd prize Balcerek Gabriela Poland
3rd prize Sárréti Márton Hungary
4th prize Naim Tichiti Hungary
4th prize Sokruta Anastasiya Ukraine
5th prize Dettlaff  Marta Poland
5th prize Štefanicová Magdaléna Slovakia
Honorable mention Jasanská Hana Czech Republic
Honorable mention Výbohová Martina Slovakia
     
  cello  • 3rd category  
1st prize Leszczynska Maria Poland
3rd prize Nakoneczny Jakub Poland
4th prize Blaszczak Mateusz Poland
4th prize Grishina Victoria Russia
4th prize Jańczuk Helena Poland
     
  viola  • category  
1st prize Doniec Mateusz Poland
2nd prize Kułakowski Damian Poland
3rd prize Senkiv Robert Ukraine
     
  violin  • 3rd category  
1st prize Berthollet Camille France
1st prize Białostocka Wiktoria Poland
1st prize Gronet Klara Poland
3rd prize Csenge Dósa Hungary
3rd prize Kurylchuk Valeriya Ukraine
4th prize Korb Vanessza Hungary
4th prize Tomaszewska Barbara Poland
5th prize Hledíková Terézia Slovakia
5th prize Lytvynenko  Viktoriya Ukraine
Honorable mention Sidaruk Volha Belarus
     
  violin  • 4th category  
1st prize Berthollet Julie France
1st prize Borkowska Wiktoria Poland
3rd prize Allan-Chapkovski Samuel Ireland
3rd prize Kulina Natálie Czech Republic
3rd prize Schneiderka Dennis Czech Republic
Honorable mention Bębeńca Błażej Poland
Special Prize Country Name
The Main Prize Poland Doniec Mateusz
The Prize for the Best Teacher Poland Marcin Zdunik
The Prize for the Best Teacher Poland Anna Wójtowicz
The Prize for the Best Teacher Poland Rafał Daszkiewicz
The Prize for the Best Teacher France Alexander Gilman
The Prize for the Best Teacher Poland Swietłana Białostocka
The Prize for the Best Teacher Poland Magdalena Szczepanowska
The Prize for the Best Accompanist Czech Republic Libuše Pančochová
The Prize for the Best Accompanist Hungary Ágnes Arató
The Prize for the Best Accompanist Poland Krzysztof Stanięda
The Prize for the Best Accompanist Poland Ewa Leszczynska
The Prize for the Best Accompanist Poland Anna Dzierżak
The Prize of Art AIR Center Austria List Darya
The Prize Schola Arvenzis Poland Doniec Mateusz
The Prize for performance
of work by Slovak composer
Poland Pustuła  Alicja
The Prize for performance
of work by the 20th and 21st century composer
Poland Leszczynska Maria
The Prize for performance
of work by the 20th and 21st century composer
Poland Bębeńca Błażej
The Prize for performance
of work by the 20th and 21st century composer
Poland Sárréti Márton
The Prize for the Best Slovak competitor Slovakia Cibulová Iveta

 

Results from Friday 2nd of May 2014

Prize Ensamble name Ensembe members Country
       
  chamber play • 1st category    
1st prize String Duet Gronet Klara, Błaszczak Mateusz Poland
2nd prize Violin Duet "Cantabile" Toporkiewicz Anna, Chowaniec Aleksandra Poland
3rd prize Violin Duet Dydel Hubert, Liley Adam Poland
3rd prize Cello Duet Miklós Králik, Szelevényi Oszkar Hungary
4th prize Violin Duet Posmyk Jakub, Posmyk Marta Poland
Honorable
mention
String Duet Allan-Chapkovski Samuel,
Allan-Chapkovski Daniel
Ireland
       
  chamber play • 2nd category    
1st prize String Duet Lytvynenko Viktoriya, Senkiv Robert Ukraine
3rd prize Cello Duet Jarząbek Magdalena, Bryniczka Katarzyna Poland
3rd prize String Duet Pawełczyk Patrycja, Bartkowska Dominika Poland
3rd prize String Duet Podgórska Ewa, Jacek Podgórski Poland
       
  chamber play • 3rd category    
1st prize Violin Quartet Ingielewicz Antoni, Dettlaff Marta,
Suska Adam, Dettlaff Wiktoria
Poland
1st prize String Quartet Kalinowska Gabriela, Madeja Sara,
Urbanowicz Borys, Meiser Oliwia
Poland
3rd prize String Quartet Stabrawa Weronika, Wyka Weronika,
Korczyńska Maria, Jasiński Samuel
Poland
4th prize String Quartet Suchecka Monika, Sanecka Barbara,
Szymocha Aleksandra, Bubel Kinga
Poland
5th prize Four-Tissimo Cello Quartett Bucella Lilla, Miklós Králik,
Rátkay Áron, Szelevényi Oszkar 
Hungary
Honorable
mention
Violin Quartet Głowińska Lena, Narkiewicz Magda,
Rudel Zofia, Komorowska Kaja
Poland

 

Prize Name Country
     
  cello  • 1st category  
1st prize Cibulová Iveta Slovakia
1st prize Kacprzak Katarzyna Poland
Honorable mention Rátkay Fanni Hungary
Honorable mention Sasuła Klaudia Poland
Honorable mention Sidaruk Sofia Belarus
     
  cello  • 2nd  category  
1st prize Horvatić Lana - Lucija Croatia
1st prize Izumi Hagiwara Hungary
2nd prize Bachmińska Zuzanna Poland
2nd prize Gráf Jakub United Kingdom
4th prize Rátkay Áron Hungary
5th prize Lesan Rebekah Slovakia
6th prize Starczewska Julia Agata Czech Republic
Honorable mention Allan-Chapkovski Daniel Ireland
Honorable mention Bucella Lilla Hungary
     
  violin  • 1st category  
1st prize List Darya Austria
2nd prize Luts Bohdan Ukraine
2nd prize Pozorska Hanna Poland
3rd prize Stöger Alexandra Austria
3rd prize Veér Lili Hungary
4th prize Górny Mikołaj Poland
4th prize Löffler Kaja Sayen Austria
5th prize Liley Adam Poland
5th prize Olesik Zofia Poland
6th prize Dydel Hubert Poland
6th prize Kościelska Laura Poland
6th prize Nemcová Monika Slovakia
6th prize Wiedrycka Natalia Poland
Honorable mention Bachynska Olena Ukraine
Honorable mention Ciniewska Maria Poland
Honorable mention Fudali Aleksandra Poland
Honorable mention Handšuch Jonáš Czech Republic
Honorable mention Hrazdira Laetizia Austria
Honorable mention Posmyk  Jakub Poland
Honorable mention Wisłocka Emilia Poland

 

Special Prize Country Name
The Prize for the Best Teacher Austria Nicolas Koeckert
The Prize for the Best Teacher Slovakia Magdaléna Milčíková
The Prize for the Best Teacher Poland Arkadiusz Dobrowolski
The Prize for the Best Teacher Croatia Dobrila Berković - Magdalenić
The Prize for the Best Teacher Hungary István Major
The Prize for the Best Teacher Ukraine Hunevych Marta
The Prize for the Best Teacher Poland Anna Podhajska
The Prize for the Best Teacher Poland Joanna Cogiel
The Prize for the Best Teacher Poland Magdalena Szczepanowska
The Prize for the Best Teacher Ukraine Dmitro Komonko
The Prize for the Best Accompanist Hungary Rita Kertész
The Prize for the Best Accompanist Czech Republic Věra Langerová
The Prize of Mikuláš Zmeškal Poland Ingielewicz Antoni, Dettlaff Marta,
Suska Adam, Dettlaff Wiktoria
The Prize for performance of work
by the 20th and 21st century composer
Poland Kalinowska Gabriela, Madeja Sara,
Urbanowicz Borys, Meiser Oliwia
 

 

Main organiser:        Coorganiser: